Badanie skóry głowy na obecność nużeńca

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw==

Nużeniec ludzki – co powoduje?

Martwisz się, że skórze Twojej głowy coś dolega? Pojawiły się zaczerwienienia i krosty? Występuje również zapalenie mieszków włosowych w obrębie brwi lub rzęs? Może to być nużeniec ludzki (Demodex folliculorum) lub krótki (Demodex brevis), które należą do pasożytów bytujących na skórze oraz w jej przydawkach. Lokalizują się one najczęściej w gruczołach łojowych i torebkach włosowych skóry głowy, brwi oraz rzęs u człowieka. Aby określić, czy na pewno mamy do czynienia z obecnością tych roztoczy pasożytniczych, zalecane jest wykonanie testu wykrywającego nużeńca.

Badanie na obecność nużeńca ludzkiego w instytucie w Bydgoszczy

Konieczność przeprowadzania testu w gabinecie trychologa podyktowana jest tym, że pasożyty widoczne są jedynie pod mikroskopem. Nużeniec ludzki sam w sobie nie powoduje chorób, jednakże jego odchody już tak. Zalegające zanieczyszczenia doprowadzają do nużycy, czyli schorzenia, w którym zmiany chorobowe występują głównie na skórze twarzy i skórze owłosionej. Pojawiają się u Ciebie takie objawy? Nie czekaj! Odwiedź Instytut Trychologii Cosmedic w Bydgoszczy. Do naszej placówki blisko mają pacjenci z miejscowości takich jak Białe Błota, Solec Kujawski, Inowrocław czy Nakło nad Notecią. Zapraszamy wszystkie osoby, których objawy wskazują na obecność pasożyta i chcą zniwelować dolegliwości z nim związane.

Jakie objawy występują przy nużycy?

Najczęstszymi skutkami, jakie wywołuje nużeniec ludzki, są uporczywe uczucia świądu, zmiany zapalne skóry owłosionej, a także wypadanie włosów, rzęs lub brwi. W okolicy oka nużeniec najczęściej przyczynia się do nawrotowych jęczmieni i gradówek. Jako rodzaj roztocza znaleźć go można u każdego, z tym że nie musi on dawać pospolitych objawów.

Przebieg badania na nużeńca

Badanie w kierunku nużeńca w Instytucie Trychologii Cosmedic w Bydgoszczy – w przypadku włosów, brwi czy rzęs – polega na pobraniu włosa przy użyciu pęsety. Jeżeli objawy występują na skórze, test wymaga pobrania zeskrobiny ze zmian skórnych. Następnie próbkę umieszcza się w specjalnym płynie, który umożliwia zobrazowanie pasożyta pod mikroskopem w powiększeniu x20. Warto wspomnieć, że przed badaniem na obecność nużeńca nie należy myć miejsc zmienionych chorobowo ani stosować żadnych maści, kremów, kosmetyków na włosy lub skórę.

Jak wygląda leczenie skóry głowy?

Kiedy wynik badania na obecność nużeńca jest dodatni, należy wdrożyć odpowiednie leczenie. Terapia to proces czasochłonny i wymaga stosowania specjalistycznych preparatów oraz przestrzegania odpowiednich schematów higieny, jednak przynosi efekty. Substancje lecznicze w przypadku zakażenia nużeńcem bazują na właściwościach przeciwzapalnych, jak również przeciwpasożytniczych. Niekiedy wdrażana jest antybiotykoterapia w celu wyeliminowania powstałego w tym procesie zakażenia bakteryjnego. Dla szybszych rezultatów warto zadbać o wysoką higienę osobistą oraz otoczenia, a także wzmocnienie odporności organizmu.