W dzisiejszych czasach dbanie o wygląd oraz kondycję włosów stało się priorytetem dla wielu osób. Jednakże często zapominamy o istotnej kwestii – skórze głowy, która jest fundamentem i kluczem do bujnych oraz zdrowych włosów. Badania trychologiczne, będące integralną częścią profesjonalnej opieki nad włosami, stają się coraz popularniejsze i bardziej cenione. Dlaczego właściwie są one tak istotne? Czym się charakteryzują, a także jakie korzyści mogą przynieść? Dziś zgłębimy wszystkie tajniki trychologów!
Wizyta u trychologa – wszystko, co musisz wiedzieć
Jeśli zauważysz niepokojące zmiany na swojej głowie, np. zakola, łyse placki bądź inne problemy skórne, koniecznie udaj się do specjalisty trychologa. Kim w ogóle jest trycholog? To specjalista, który zajmuje się diagnostyką, leczeniem i pielęgnacją skóry głowy, jak również włosów. Posiada też wiedzę z zakresu dermatologii, a także kosmetologii czy medycyny. Dlaczego warto poddać się profesjonalnym zabiegom trychologicznym na włosy? Czym są badania trychologiczne i na czym polegają? To nic innego jak szczegółowa analiza skalpu oraz włosów. Ma ona na celu zdiagnozowanie wszelkich problemów i zaburzeń związanych z tym obszarem. Proces może obejmować zarówno testy, jak i różne procedury w celu zrozumienia obecnej kondycji zdrowotnej. Specjalista trycholog na pierwszej wizycie zazwyczaj przeprowadza wywiad z pacjentem, aby lepiej zrozumieć historię jego problemów, nawyki pielęgnacyjne czy też styl życia. Następnie robione jest badanie trichoskopem. Specjalne urządzenie takie jak mikroskop, ułatwi ocenę zdrowia skóry głowy, a tym samym wskaże m.in.:
- obecność łupieżu, świądu, bądź innych dermatoz,
- nadmiar łojotoku,
- stan włosów (grubość, gęstość, strukturę).
W niektórych przypadkach trycholog może skierować również testy laboratoryjne – np. pobranie krwi, aby wykryć nieprawidłowości czy ewentualne niedobory witamin lub problemy hormonalne.
Jak przygotować się na pierwszą wizytę?
Czy na pierwsze spotkanie u trychologa należy się specjalnie przygotować? Wiele osób zadaje sobie właśnie to pytanie. My odpowiadamy – tak, zanim udamy się na spotkanie z trychologiem, trzeba zadbać o włosy. W jaki sposób? Przed wizytą nie należy:
- myć skóry głowy przez ok. 24 godziny, co pozwoli m.in. na ocenę pracy gruczołów łojowych,
- farbować, nakładać suchego szamponu, mikrowłókien i innych środków do stylizacji (pianki, lakiery, gumy, żele), które mogłyby zaburzyć obraz.
Niezależnie od przypadku konsultacja nie trwa zbyt długo. Jest to mniej więcej od 30 do 60 minut. Całe badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne, zatem nie należy się stresować czy niepokoić. Po przeprowadzeniu kompleksowej diagnozy w Instytucie Trycholoii Cosmedic w Bydgoszczy specjalista może dobrać indywidualny plan pielęgnacyjny produktami trychologicznymi dostosowanymi do potrzeb konkretnego pacjenta. Ma to na celu poprawę kondycji skalpu i włosów, a także zapobieganie dalszym problemom.
Co dają badania trychologiczne?
Włosy są ważnym elementem wyglądu, ale także wyrazem osobistego stylu i wskaźnikiem naszego stanu fizycznego, jak również psychicznego. Znaczenie zdrowych oraz pięknych kosmyków jest powszechnie uznawane, dlatego też wyzwania z nimi związane, takie jak – wypadanie, suche pasma lub choroby – mogą znacząco wpływać na jakość życia. Z pomocą przychodzą specjalistyczne testy trychologiczne, które diagnozują różne problemy ze skórą głowy. Niosą one za sobą szereg korzyści: przede wszystkim pomoc w zidentyfikowaniu dolegliwości takich jak łupież, łojotok, trądzik różowaty. Instytut trychologiczny oraz odpowiednia analiza mogą ustalić przyczyny schorzeń włosów, czy to spowodowane zmianami hormonalnymi, niedoborami pokarmowymi, stresem, czy też innymi czynnikami. Na podstawie wyników specjalista będzie mógł wdrożyć leczenie preparatami trychologicznymi i śledzić postępy. Polepszenie kondycji ogólnego stanu kosmyków, ale też skóry głowy reprezentuje kolejny pozytywny wynik tych badań. Dzięki nim możemy nie tylko identyfikować czynniki, które mogą wpływać na ich uwarunkowania, ale również wdrożyć działania pielęgnacyjne, aby zachować zdrowie, a także odpowiednią kondycję włosów. Wszystkie powyżej wymienione aspekty skłaniają się ku jednemu, głównemu celowi – poprawie ogólnego samopoczucia pacjenta.
Jakie są wskazania do wykonania analizy trichoskopowej?
Obecność niepokojących objawów może sugerować choroby skóry głowy i włosów. Poniżej przedstawiamy główne wskazania do wykonania badania trichoskopowego oraz sytuacje, w których może ono być przydatne. Są to m.in.:
- swędzenie, pieczenie, nadmierne złuszczanie naskórka,
- zaczerwienienie, a także pojawienie się wyprysków na skórze głowy,
- łojotok,
- nadmierne wypadanie,
- łysienie.
Pamiętaj, aby takich dolegliwości nie bagatelizować! Warto zrobić badanie i wykryć wcześniej problemy, również wdrożyć odpowiednie leczenie, aby poprawić kondycję kosmyków. Nawet drobne zmiany w strukturze czy wyglądzie mogą być sygnałem poważniejszych kłopotów zdrowotnych.
Badanie umożliwia dokładną ocenę skalpu głowy, co pozwala na wczesne wykrycie różnych schorzeń, takich jak łysienie androgenowe, plackowate czy telogenowe (telogen effluvium) – zwiększa się wówczas ilość włosów naturalnie wypadających. Dzięki wizycie u trychologa możliwe jest szybsze wdrożenie odpowiedniej kuracji, która może zahamować postęp choroby oraz udoskonalić wygląd włosów. Warto więc skonsultować się z trychologiem i rozważyć wykonanie badania trichoskopowego, zwłaszcza jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany w tych miejscach.