gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw==

Jak prawidłowo suszyć i pielęgnować włosy, aby wyglądały zdrowo?

Na prawidłową pielęgnację włosów składa się wiele czynników, począwszy od stosowania odpowiednich produktów, aż po prawidłową dietę czy sposób życia. Bardzo istotne jest także osuszanie ich we właściwy sposób. Znaczenie ma nie tylko sama metoda, ale też czas trwania oraz wybrany sprzęt. Dziś przybliżymy Ci kilka sprawdzonych wskazówek, abyś mogła cieszyć się lśniącymi niczym tafla włosami!

Z tego wpisu dowiesz się o

Czy suszarka niszczy włosy?

Wiele osób zastanawia się, czy suszenie włosów suszarką jest zdrowe. To odwieczne pytanie, które nurtuje nie tylko specjalistów, ale również każdego z nas. Okazuje się, że z jednej strony nadmierne lub niewłaściwe używanie tego rodzaju sprzętu może prowadzić do uszkodzenia pasm, z drugiej zaś umiejętne wykonywanie tej czynności ma także swoje zalety. Oprócz naturalnego suszenia włosów na powietrzu, które jest najlepsze, ale niestety nie zawsze możliwe do realizacji, kluczem do sukcesu będzie zrozumienie i stosowanie odpowiednich technik oraz przyrządów. Jedna ze złotych rad, której trzyma się niejeden trycholog, mówi również o tym, aby pod koniec używania suszarki pozostawić lekko wilgotne kosmyki – to zapobiega ich całkowitemu przesuszeniu. Zatem, jak suszyć włosy w bezpieczny sposób? Odpowiedź jest jedna – to zależy od kilku czynników.

Recepta na piękne włosy

Jeżeli marzysz o zdrowych, bujnych pasmach, które dodadzą Ci pewności siebie, nie zapomnij o odpowiedniej pielęgnacji włosów i skóry głowy. Proces ten ma ogromne znaczenie dla kondycji oraz wyglądu kosmyków. Oto kilka ze wskazówek, których należy przestrzegać w codziennych rytuałach:

  • delikatne wycieranie ręcznikiem – suszenie znacząco wpływa na kondycję kosmyków. Dlatego warto pamiętać o tym, że mocne tarcie i zbyt gorące powietrze mogą uszkadzać strukturę włosa, prowadząc do łamliwości lub rozdwajania się końcówek. Po umyciu delikatnie przetrzyj głowę ręcznikiem, aby pozbyć się nadmiaru wody;
  • zastosowanie termoochrony – zawsze przed użyciem suszarki należy skorzystać ze specjalnych produktów, które zabezpieczą pasma przed wysoką temperaturą;
  • pamiętanie o odpowiedniej technice suszenia – zaczynając od góry do dołu, możesz uniknąć plątania i nadmiernego puszenia;
  • zachowanie właściwej odległości – trzymaj suszarkę w promieniu przynajmniej 30 cm od głowy, aby uniknąć przegrzania sprzętu;
  • robienie przerw między sesjami – jeśli korzystasz z gorącego nawiewu, nie zapominaj o robieniu pauz;
  • używanie niskich temperatur – wybierz chłodniejsze powietrze i unikaj jego bezpośredniego kontaktu z kosmykami.

Włosy kręcone vs proste – jak suszyć?

W zależności od rodzaju włosów warto zdecydować się na rozmaite metody suszenia. Do kręconych lepiej sprawdzi się sprzęt z dyfuzorem, który zapewni Ci piękne, utrwalone loki. Twoja fryzura zyska również naturalną objętość i lekkość. Jeżeli chodzi o technikę, nie należy zbyt szybko poruszać suszarką. Znacznie bezpieczniejsze będzie suszenie kolejnych sekcji stopniowo – jedna po drugiej. Ważną kwestią jest również stosowanie najniższej siły nawiewu, ponieważ kosmyki nie mają wtedy bezpośredniej styczności z urządzeniem i są bardziej odporne na uszkodzenie. Jeżeli chodzi o proste pasma, w tym przypadku istotną rolę odgrywa termoochrona. Po ich umyciu zabezpiecz je odpowiednimi kosmetykami, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym wysoką temperaturą. Możesz również wybrać nieco wyższą moc, ale pamiętaj o tym, żeby oddalić suszarkę od głowy.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw==

Konsultacja trychologiczna

Dowiedz się więcej

Spanie z mokrymi włosami – jeden z najczęściej popełnianych błędów

Nie lubisz lub nie masz czasu na suszenie? Jak się okazuje, całkowita rezygnacja z suszarki na rzecz spania z mokrymi włosami jest poważnym błędem. Zdrowa skóra głowy, pielęgnacja oraz dbanie o nią za pomocą odpowiednich produktów – to podstawy do uzyskania lśniącego efektu. Jeżeli chcesz taki mieć, musisz pamiętać, że wilgotne kosmyki w kontakcie z różnego rodzaju tekstyliami mogą prowadzić do przykrych konsekwencji. Jakich?

  • Zaburzenia mikrobiomu lub zmiany pH skóry,
  • rozwoju różnego rodzaju problemów skórnych, np. grzybicy, łupieżu czy ŁZS,
  • suchych, matowych, łamiących się i pozbawionych blasku końcówek,
  • braku objętości.

Dlatego ważne jest, żeby znaleźć czas na odpowiednie osuszenie przed snem, tak aby zachować zdrowy skalp oraz kondycję kosmyków.

Bez względu na to, czy masz proste, czy kręcone pasma, właściwa technika suszenia jest kluczowa dla zachowania ich zdrowia i pięknego wyglądu. Stosując się do naszych wskazówek oraz eksperymentując z różnymi technikami, z pewnością znajdziesz najlepszy sposób na suszenie Twoich włosów. Pamiętaj także o regularnym używaniu odpowiednich produktów do pielęgnacji, takich jak odżywki, maski regenerujące czy olejki, które mogą znacząco wpłynąć na kondycję kosmyków, poprawiając ich stan.